Kopanka Janina - 1878

Kopanka „Janina”, jeden z najstarszych szybów naftowych na świecie, który od prawie 140 lat jest eksploatowany na skalę przemysłową. Obecnie uzyskuje się z niej od 50 do 100 kg ropy na dobę. Wykopana została ręcznie do głębokości 132 m, następnie pogłębiona metodą udarową do 250 m. Zachowały się oryginalne cembrowiny zabezpieczające kopankę.
Współcześnie ropa wydobywana jest za pomocą pompy wgłębnej. Do środka zapuszczone zostały rury okładzinowe oraz przewód pompowy a nad kopanką ustawiony został kiwon, napędzający pompę.  


Starsze aktualności

 • Zapytanie ofertowe - Prowadzenie punktu gastronomicznego w Muzeum Przemysłu Naftowego

  Prowadzenie punktu gastronomicznego w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce:
  a) najem lokalu o powierzchni 74 m2 w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 października 2018 r.;
  b) zapewnienie funkcjonowania punktu gastronomicznego w dniach i godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających przez cały okres trwania umowy dzierżawy;
  c) zapewnienie podstawowego menu:

 • Nowa lekcja muzealna "Spacer z Ignacym Łukasiewiczem".

  Zapraszamy uczniów szkół podstawowych na nową intrygującą, pełną przygód lekcję muzealną.

 • Wszystkich Świętych 2017

  Odwiedzając groby założycieli kopalni Bóbrka: Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego, Karola Klobassy Zręckiego a także zapalając świece na grobach pierwszych dozorców, dyrektorów, kierowników kopalni: Jana Horejtiaka, Adolfa Jabłońskiego, Józefa Kwapińskiego, składamy cześć i hołd Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju zarówno kopalni w Bóbrce, jak i polskiego przemysłu naftowego. Pamiętamy!

Cookies

Ta strona uzywa plików Cookies, które instalowane są na Twoim komputerze. więcej w Polityce prywatności