Teraźniejszość czasu przeszłego. Festiwal Historyczny w 170. rocznicę powstania kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

Festiwal Historyczny przyciągnął wielu uczestników zainteresowanych historią i tradycją.  W malowniczym plenerze Muzeum w Bóbrce można było doświadczyć historii w pełnej krasie, w otoczeniu, które samo w sobie opowiada fascynujące dzieje.

W drugim dniu Festiwalu odbyły się koncerty lokalnych zespołów śpiewaczych. Na scenie wystąpili: Bobrzanie, Chorkowianie, Nadzieja, Czerwone Korale, Zazula, Duklanie i Łęczanie. Gościem specjalnym było Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych, które  przeniosło uczestników w II połowę XIX wieku prezentując nie tylko stroje z epoki, ale także zapraszając do obejrzenia wzruszającej inscenizacji „Schowaj matko suknie moje” nawiązującej do powstania styczniowego  i roli, jaką odegrały w nim kobiety. Odwołano się  również do postaci Ignacego Łukasiewicza oraz Karola Klobassy i Tytusa Trzecieskiego, założycieli kopalni w Bóbrce, którzy w czasie powstania styczniowego pomagali powstańcom finansowo. Ignacy Łukasiewicz nie tylko wspierał powstańców materialnie, wyposażając powstańcze oddziały, ale także zatrudniał wielu z nich  w kopalni ropy naftowej, a rannym udzielał schronienia  w swoim dworku w Chorkówce.

Wyjątkowy urok miały stoiska miejscowych artystów  i rzemieślników prezentujących produkty związane z lokalną kulturą i sztuką – rękodzieło artystyczne, koronki, rzeźbę, ceramikę, obrazy,  wyroby  z lawendy, a także unikalne produkty spożywcze jak miody i przetwory domowej roboty. Gminne Koła Gospodyń Wiejskich serwowały pyszne potrawy kuchni regionalnej. Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez pracowników Muzeum  w Bóbrce. Dla najmłodszych uczestników Festiwalu zorganizowano warsztaty robienia lamp naftowych, a dla wszystkich pokazy czerpania ropy naftowej z najstarszej kopanki „Franek”. Wieczorem odbyła się potańcówka przy dźwiękach kapeli „Łęczanie”.

Każdy z uczestników Festiwalu otrzymał pamiątkową pocztówkę – reprint zdjęcia kopalni w Bóbrce z XIX wieku. Pocztówka jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji  CC BY 4.0.

Fundatorzy

Sponsorzy

Jak trafić do muzeum