Wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej

170 lat temu, w roku  1854 r., powstała w Bóbrce pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii i promowania miejsca narodzin przemysłu naftowego oraz inspiracją do zorganizowania Festiwalu Historycznego – wydarzenia, podczas którego można było celebrować i odkrywać aspekt historii mającej duże znaczenie dla dziejów Polski i świata.

Projekt „Teraźniejszość czasu przeszłego” Festiwal Historyczny w 170. rocznicę powstania kopalni ropy naftowej w Bóbrce został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Jako część projektu zrealizowano warsztaty fotograficzne oraz koronkarskie, a także plener fotograficzny, którego owocem jest wystawa fotografii prezentowana w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Wernisaż wystawy  odbył się w pierwszym dniu Festiwalu, 31 sierpnia. Na wystawie zaprezentowano artystyczne i unikalne fotografie zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, wykonane podczas pleneru w niezwykłej scenerii skansenu. Fotografia, jak każda forma sztuki, ma niepowtarzalną moc – zdolność zatrzymywania chwil w czasie, przekształcania codzienności w coś niezwykłego oraz wydobywania piękna z pozornie nieistotnych detali. Z każdej z prac emanuje inna historia, inne spojrzenie na  Muzeum w Bóbrce. Wydaje się, że w dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas ma aparat w kieszeni, fotografia stała się dostępna jak nigdy wcześniej. Ale właśnie to, co widzimy na tej wystawie pokazuje nam, ze prawdziwa fotografia to coś więcej niż technika – to umiejętność patrzenia, umiejętność dostrzegania tego, czego inni nie mogą zauważyć.

Obok zdjęć wykonanych podczas pleneru fotograficznego, na wystawie znalazły się archiwalne zdjęcia kopalni w Bóbrce. Fotografie związane z przemysłem naftowym z XIX wieku są dość rzadkie, ponieważ fotografia jako medium była wciąż stosunkowo młoda. Fotografie te mają ogromne znaczenie historyczne, a porównanie ze zdjęciami współczesnymi ukazuje istotne zmiany, jakie zaszły w technologii, architekturze i infrastrukturze.

Zapraszamy do obejrzenia katalogu  wystawy w formie cyfrowej. Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji CC BY 4.0.

Fundatorzy

Sponsorzy

Jak trafić do muzeum