Wizyta przedstawicieli Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Rumunii.

W dniach 11 -14 grudnia br. na zaproszenie dyrektor Okręgowego Muzeum Nauk Przyrodniczych w Ploiesti Pani prof. Emilii Iancu przebywała w Rumunia delegacja naszego Muzeum w składzie:

Ryszard Rabski – Prezes Fundacji Bóbrka

Ryszard Cygan – członek Honorowy SITPNiG, absolwent Uniwersytetu Ropy i Gazu w Ploiesti

Janusz Pudło – członek Rady Fundacji

Jan Sęp – członek Komisji d/s Historii i Muzealnictwa SITPNiG.

Głównymi powodami zaproszenia naszej delegacji było:

  • otwarcie w Muzeum Ropy  w Ploiesti wystawy zatytułowanej: „Tradycje w przemyśle rafineryjnym: Górnicze Towarzystwo Kredytowe – Rafineria Ropy w Brazi 1919 – 1934 – 2019” zorganizowanej przez radę okręgu Prahowa, Okręgowe Muzeum Nauk Przyrodniczych Prahowa, Muzeum Ropy oraz Federacja Pracodawców Przemysłu Ropy i Gazu,
  • rozmowy na temat rozwoju współpracy pomiędzy naszymi muzeami.

Uroczystego otwarcie wystawy w dniu 12.12 2019 dokonała pani Dyrektor Emilia Iancu, a wśród prelegentów wystąpił między innymi Prezes Fundacji Bóbrka pan Ryszard Rabski.

Po zakończeniu oficjalnej części przedstawiciele obydwu Muzeów przystąpili do rozmów na temat możliwości rozwoju i zacieśnienia współpracy pomiędzy muzeami w Ploiesti i Bóbrce. Rozmowy te były bardzo konkretne i owocne, a zakończyły się niewątpliwym sukcesem dla obu stron, jakim było podpisanie umowy o współpracy na okres najbliższych trzech lat, z możliwością jej przedłużenia na następne lata.

Przedstawiciele naszego Muzeum mieli także możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną Okręgowego Muzeum Nauk Przyrodniczych Prahową, a także możliwość zwiedzenia, jedynego w Rumunii, Muzeum Ropy w Ploiesti.

Fundatorzy

Sponsorzy

Jak trafić do muzeum